23 річниця Української національної валюти

2 вересня 1996 року в Україні в обігу з'явилася своя національна валюта – гривня.
25 серпня 1996 року в засобах масової інформації було оголошено Указ Президента України Леоніда Кучми «Про грошову реформу в Україні». Відповідно до Указу Президента України Леоніда Кучми та статей 99 і 102 Конституції України протягом 2—16 вересня 1996 року в Україні була проведена грошова реформа. В обіг введено національну валюту України — гривню та її соту частку — копійку. Акт проголошення незалежності України відкрив дорогу для запровадження в тоді ще молодій державі повноцінної національної валюти. Такою валютою мала стати, згідно з традиціями як доби Київської Русі, так і періоду визвольних змагань 1917–1920 років — гривня. Коштовні гривні в той час виготовлялися цілком із золота.
Для стабільного розвитку економіки на початку десятиліття було прийняте рішення про прив'язку гривні до долара США. До фінансової кризи 1998 року гривня була досить сильною валютою, її курс був 1,8 грн. до 1 долара США. У серпні 1998 року гривня знецінилася майже втричі. Курс був 5 гривень за долар та не змінювався багато років. Як наслідок розвитку економіки і збільшення інвестицій в Україну склалися макроекономічні показники, котрі сприяли зміцненню української національної валюти.
7 лютого 2014 року НБУ несподівано відпустив офіційний курс гривні, який до того півтора року, з 9 липня 2012, був закріплений на рівні 7,9930 грн. за долар. Новий офіційний курс 8,7080 грн. за долар став мінімальним за всю історію існування валюти.
Впродовж березня 2014 курс упав до 11 грн. за долар, залишаючись приблизно на рівні 11-12 грн. до липня, коли почалося чергове падіння після загострення ситуації на Донбасі. Максимальним був 27 серпня — 13,89 гривні за долар за офіційним курсом. До кінця жовтня НБУ утримував вартість гривні на рівні близько 12,95 грн. за дол. На початку листопада 2014-го курс обвалився до показника 15-16 грн. за дол. і був на такому рівні до січня наступного року.
З 5 лютого 2015 НБУ відмовився від проведення індикативних валютних аукціонів, а відтак, курс гривні до долара та інших валют визначатиметься міжбанківським валютним ринком. Це спричинило надшвидке здешевлення української валюти, яка за наступні три тижні подешевшала майже вдвічі — до 30,01 грн. за дол. за курсом НБУ (26 лютого 2015). Це історичний мінімум гривні. У березні 2015-го курс вдалося стабілізувати на рівні 21-23 гривні за долар США. А в серпні 2016 року курс долара був 25-26,20 гривень за долар.
Хочемо нагадати, що ще 27 листопада 2014, Партія захисників Вітчизни, з метою унеможливлення підриву економічного суверенітету та безпеки України, знецінення національної валюти, підриву довіри з боку населення до банківської системи України, відтоку капіталів та інвестицій, відновлення порушених конституційних прав громадян України, ВИМАГАЛИ від Президента та Верховної Ради України: НЕГАЙНО звільнити Голову Національного банку України Валерію Гонтареву із займаної посади за непрофесійність та некомпетентність, незабезпечення стабільності грошової одиниці України, знецінення національної валюти, неспроможність банків виплачувати вкладникам депозити й грубого порушення їхніх конституційних прав, підриву авторитету банківської системи; негайно звільнити із займаних посад Членів Ради Національного банку України, що були призначені злочинним режимом Януковича та Верховною Радою 7-го скликання, за незабезпечення виконання статті 100 Конституції України.
Хочемо підкреслити, що захист і забезпечення стабільності грошової одиниці покладено Конституцією на Національний банк України. Він здійснює надані йому повноваження для захисту грошової одиниці, як і всієї грошової системи в Україні, узгоджуючи свої дії з іншими суб'єктами державної влади, виходячи із завдань грошово-кредитної політики держави, макроекономічного аналізу та платіжного балансу, вживає необхідних заходів, щоб ефективно впливати на загальну кредитно-грошову ситуацію в економіці. Наслідками цих процесів є суттєве підвищення цін та зубожіння населення.
Відповідно до статті 55 Закону України «Про Національний банк України» головна мета банківського регулювання і нагляду — безпека та фінансова стабільність банківської системи, захист інтересів вкладників і кредиторів.
Національний банк здійснює функції банківського регулювання і нагляду на індивідуальній та консолідованій основі за діяльністю банків та банківських груп у межах та порядку, передбачених законодавством України.
Національний банк здійснює постійний нагляд за дотриманням банками, їх підрозділами, афілійованими та спорідненими особами банків на території України та за кордоном, банківськими групами, представництвами та філіями іноземних банків в Україні, а також іншими юридичними та фізичними особами банківського законодавства, нормативно-правових актів Національного банку і економічних нормативів. Національний банк не здійснює перевірок і ревізій фінансово-господарської діяльності осіб, зазначених у цій статті.
Відповідно до статті 99 Конституції України, грошовою одиницею України є гривня. Забезпечення стабільності грошової одиниці є основною функцією центрального банку держави — Національного банку України.
Із засобів масової інформації 2 червня 2015 року стало відомо, що Валерія Гонтарева не мала права претендувати на посаду Голови Національного банку України. Про це свідчать документи, подані нею до Верховної Ради напередодні призначення.
Так, матеріалами журналістського розслідування Олексія Комахи, опублікованими на сайті RBC.UA 2 червня 2015 року, встановлено, що Голова Національного банку України Гонтарева Валерія Олексіївна не мала права претендувати на вказану посаду, у зв’язку з чим подала Президенту України та Верховній Раді України недостовірні відомості про себе.
Згідно ст. 18 закону “Про Національний банк України”, на посаду голови НБУ може претендувати громадянин України, який має, зокрема, досвід роботи на керівних посадах в банках не менше 10 років, або досвід роботи на керівних посадах у профільних держорганах або в міжнародних фінансових організаціях. Валерія Гонтарева до приходу в НБУ мала досвід роботи на керівних посадах тільки в комерційних банках. Але й цього досвіду у претендентки було недостатньо, щоб очолити НБУ. Схоже, що в цьому випадку Гонтаревій довелося дещо спотворити свої анкетні дані. Верховна Рада 19 червня 2014 року затвердила Валерію Гонтареву на посаді глави НБУ. 17 червня Гонтарева власноруч написала автобіографію і подала її в профільний комітет парламенту. В автобіографії майбутня глава НБУ повідомляє наступне: “З 1996 року я обіймала керівні посади у відомих комерційних банках з іноземним капіталом в Україні”. Керівні посади в банках Гонтарева почала займати тільки в 1998 році.
Ми всі прекрасно бачимо, що відбувається з курсом гривні, з банківською системою, а банки лопаються один за одним.
Люди виявилися незахищеними від діяльності непрофесійних керівників банків та неналежного реагування та контролю з боку Національного Банку України.
Хочемо нагадати, що з метою захисту публічного інтересу, який полягає у примушуванні Президента України дотримуватися вимог Конституції України щодо визнання дій Президента України Порошенка Петра Олексійовича при внесенні подання про призначення Головою Національного банку України Гонтаревої В.О., а також з приводу внесення до Верховної Ради України подання про звільнення Голови Національного банку України Гонтаревої Валерії Олексіївни, у зв’язку з її невідповідністю статті 18 Закону України «Про Національний банку України», ми були вимушені подати позов до ВАСУ.
За час перебування Гонтаревої В. О. на посаді Голови Національного банку та діяльності чинної Ради Національного банку відбулася рекордна за час незалежності України девальвація гривні, яка викликана масштабними валютними спекуляціями на ринку та неналежною політикою Національного банку України, що у свою чергу призводить до загострення економічної кризи та стрімкого зниження рівня життя населення.
До критичних розмірів скоротилися золотовалютні резерви, зокрема, через непрозоре та неефективне рефінансування комерційних банків.
Внаслідок такої діяльності Голови Національного банку Україна за рік стала однією з найбідніших країн світу.
Зазначене підтверджується зареєстрованими у Верховній Раді України народними депутатами України Святашем Д.В. та Писаренком В.В. проектами Постанов Верховної Ради України № 1055 від 27.11.2014 року, №2271 від 2 березня 2015 року Ляшка О.В. та інших, №4545а від 28.08.2014 року Шуфрича Н.І., № 2020 Полякова М.А., Кривошеї Г.Г., Купрія В.М.
Сьогодні Гонтарева вже звільнена, але її діяльність не хочуть розслідувати правоохоронні органи
Хотілось би вітати Гривню з її 23- м Днем Народження, але з часу її введення в обіг, вона суттєво «захворіла» та «схудла» — в 13 разів.
Тож бажаю Гривні одужання, яке можливе виключно після відновлення довіри до Президента, Прем’єр-міністра, Банківської система, яка тільки впродовж року зменшилась на 94 банки.

З повагою, Юрій Кармазін

Популярность: 1% [?]