Депортація з Криму в 1944 році — найбільша трагедія кримськотатарського народу

75 років тому, за наказом Сталіна, 18 травня 1944 року почалася депортація всіх кримських татар. У результаті жахливих умов перевезення та переселення загинуло, за різними даними, від 26% до 46% кримськотатарського народу. Депортація розпочалась на світанку 18 травня і закінчилась о 16-00 20 травня — на збори давалось від кількох хвилин до півгодини, після чого людей вантажівками відвозили на залізничні станції, звідки ешелонами під конвоєм відправляли до місць заслання. Тих, хто не міг йти, розстрілювали на місці. Під час транспортування тримали впроголодь, а померлих ховали вздовж залізничних колій або просто скидали з вагонів.

За офіційними даними за два с половиною дні було виселено 183 155 осіб, з яких у дорозі померло 191. Депортація не торкнулась справжніх колабораціоністів — більшість з них була евакуйована в Німеччину, а ті, хто залишився на батьківщині, були виявлені органами НКВС у квітні-травні 1944 року і віддані під суд. Депортовані були і ті кримські татари, які повернулись в Крим із евакуації після відходу німців, а також ветерани війни — до 1946 року близько 9 тисяч з них, навіть ті, хто мав високі урядові нагороди, були вислані (в тому числі 254 офіцери); найвідоміші з ветеранів, такі як двічі Герой Радянського Союзу льотчик Амет-Хан Султан, не були депортовані, але отримали заборону на проживання в Криму.

У червні з Криму були виселені вірмени, греки та болгари. До 1948 року були перейменовані понад 80% населених пунктів Криму, які мали татaрське походження.

Значна кількість депортованих (за оцінками — від 26 до 46%) померла від голоду і хвороб у першу ж зиму 1944—1945 років. Їх не торкнулась беріївська амністія 1953 року і до 1956 року вони мали статус спецпоселенців без права залишити місце проживання під страхом кримінальної відповідальності.

Масове повернення татар на півострів розпочалося наприкінці 80-х — на початку 90-х років.
1989 року Верховна рада СРСР прийняла декларацію «Про визнання незаконними і злочинними репресивних актів проти народів, що піддалися насильницькому переселенню, і забезпечення їх прав».
З 1993 року в Криму 18 травня відзначають як День пам`яті жертв депортації.

У кримській автономії живуть 1,9 млн. осіб, з них більш як 265 тисяч — татари. Ще мінімум 100 тисяч кримських татар хотіли б повернутися на півострів.

16 травня 2014 року узаконили День боротьби за права кримськотатарського народу, який проводитиметься 18 травня щорічно, відповідний указ підписав в.о. Президента України О. Турчинов.

В даний час у Криму проживає близько 260 тисяч кримських татар. Вони знайшли розуміння і підтримку серед українців, які протягом своєї історії неодноразово зазнавали голоду, репресій і гніту тоталітарного режиму.

Відомий політик, правозахисник, голова Меджлісу Мустафа Джемілєв разом з Рефатом Чубаровим все своє життя захищають права свого крисмькотатарського народу. Сьогодні боряться за права людей, демократію та верховенство права проти агресії неорадянської політики анексії Путіна. Кримськотатарський народ не підтримує окупацію Криму і хочуть, щоб російська влада покинула дану територію.

В даний важкий для нас час, будь-яка підтримка українців потрібна кримським татарам по всій Україні. Також, важливо актуалізувати проблему окупації не тільки Криму як території, але і кримськотатарського народу, який наразі, як і в часи Сталіна, переживає з боку Росії пресинг. Важливо підтримати братній народ, в той час, коли кримським татарам доводиться переживати чималий тиск з боку Путіна та Росії в анексованому Криму.

Партія захисників Вітчизни завжди відстоювала принципи справедливості, законності, рівності, вільності, конституційності, верховенства права, захищає права своїх громадян та виступає за цілісніть і неподільність України.

Разом з усіма громадянами України схиляємо голову перед пам'яттю десятків тисяч невинних жертв.

Голова Партії захисників Вітчизни Юрій Кармазін

Популярность: 1% [?]