Сьогодні християнське свято Собор Архістратига Михаїла та інших небесних Сил безплотних

Слово «собор» у назві цього свята має подвійний зміст: це зібрання віруючих у церкві для спеціального богослужіння на честь Архістратига Михаїла, а також саме свято, присвячене всьому сонму ангелів. У церковному календарі, крім свят на честь святих, мучеників і праведників, є низка празників, що славлять ангелів – помічників Господа. Згідно з біблейською легендою, вони невидимі, безсмертні, чисті духом, їх кількість безмежно велика. За Діонісієм Ареопагітом всі ангели поділяються на три ієрархії, а кожна ієрархія в свою чергу – на три чини. До першої належать чини, найближчі до Святої Трійці: серафими, херувими та престоли. У другій ієрархії стоять: володарі, сили та влади – ангели, які покликані керувати нижчими чинами. Вони також надають сили земним володарям та допомагають кожному, хто бореться зі спокусами. На нижній сходинці небесної ієрархії – начальства (начала), архангели і ангели. Господь доручив їм керувати державами і містами, бути благовісниками Божих таємниць та охоронцями люду земного. Вважається, що у кожного християнина є свій ангел-хранитель. Серед старших ангелів особливе місце посідає Михаїл. Його ще називають архистратигом – головним командиром. Очолюване ним військо ангелів перемогло і скинуло з небес сатану. Архангела на іконах зображують попираючим ногами диявола. У правій руці він тримає списа (інколи – вогненний меч). Архістратига Михаїла вважають ангелом-охоронцем усіх християн, він є покровителем Києва. З історичних джерел відомо, що архангел Михаїл був покровителем київського князя Святополка (християнське ім’я – Михайло), який 1108 року збудував Михайлівський Золотоверхий собор. Очевидно, що вже з того часу Михаїл, опікун воїнів вважався патроном Києва. Про традиційний культ Святого Михаїла серед нашого народу свідчать його зображення на княжих печатках, гербах, церковних і військових корогвах, у родовій геральдиці. Згодом архангел Михаїл стає патроном запорозького козацтва і набуває загальнонаціонального значення. Образ святого часто використовувався на козацьких знаменах. Під час Визвольної війни 1648—1654 років корогва з ликом архистратига Михаїла була найвищим символом усієї держави. Зображення Михаїла зустрічається на гербах інших міст України: Василькова, Гадяча, Канева, Таращі, Черкас, Чигирина. Більшовики, в запалі боротьби з релігією, скасували древню емблему Києва. Чудом зберігся герб на постаменті пам’ятника князю Володимиру. Сімдесят шість років Київ не мав змоги використовувати свій освячений тисячолітньою традицією герб. 18 квітня 1995 року сесія Київради ухвалила рішення про відновлення міського герба із зображенням Святого архістратига Михаїла.
В Україні Архістратиг Михаїл є одним із найбільш шанованих святих, небесним покровителем Києва. В народній уяві Святий Михайло постає славним воїном-захисником знедолених та водночас суворим суддею: він відводить душі померлих на небо і зважує на терезах їхні добрі й погані вчинки. На іконах святий топче ногами диявола, бо головна функція Архістратига – боротися з нечистю. У лівій руці він тримає зелену фінікову гілку, а в правій – спис із білою хоругвою або полум’яний меч. Тому йому підкорюються сили природи: вітер, грім, блискавка.Чудом у святі Архангела Михаїла священники вбачають саме спасіння людей. За переказами, наші предки в цей день намагалися дотримуватися посту, не працювати тяжко, адже святий Михаїл у вигляді бідного старця ходить по землі й перевіряє, як його шанують.
Міцного здоров’я Вам, дoбра у рoдинах, успіхів та надійного тилу! Бажаю всім нам миру і спoкoю на всій українській землі.
З повагою, щиро
Голова Партії захисників Вітчизни Юрій Кармазін

Популярность: 1% [?]