Правова експертиза застосування правоохоронними органами України конституційної презумпції невинуватості по справам, які викликають підвищену суспільну увагу


«Інститут права і суспільства» стурбований порушенням представниками правоохоронних органів презумпції невинуватості у справах, які викликають підвищену суспільну увагу. Про це під час прес-конференції в прес-центрі Українських Новин заявили президент інституту Юрій Кармазін і віце-президент інституту, екс-суддя Конституційного Суду та екс-генеральний прокурор Віктор Шишкін.

«Нас турбує ставлення носіїв державної влади до нашої Конституції в цілому і до принципу, який зафіксовано в Конституції, принципу презумпції невинуватості. Але нас також турбує і ставлення нашого суспільства. Може, тут винна не тільки влада. Наше суспільство мало реагує на поведінка нашої влади, коли мова йде про порушення прав людини», — сказав Шишкін.

При цьому він зазначив, що Конституційний Суд не давав тлумачення визначення принципу презумпції невинуватості у зв'язку з відсутністю відповідного звернення. У свою чергу, Кармазін заявив, що при розгляді в парламенті подань Генеральної прокуратури про притягнення до кримінальної відповідальності депутатів Верховної Ради не дотримується принцип презумпції невинності.

«Я зараз хотів би звернути вашу увагу на практику, яка склалася в роботі Верховної Ради України. Там вже 10 депутатів притягувалися до кримінальної відповідальності, але наш аналіз показує, що весь процес розгляду, який відбувається, порушує конституційний принцип презумпції невинуватості», — сказав Кармазін.

Кармазін зазначив, що в 1997 році Україна ратифікувала Конвенцію «Про захист прав і основних свобод людини», стаття 6 якої передбачає, що обвинувачений у вчиненні кримінального правопорушення, вважається невинним, поки його вина не буде доведена в законному порядку. Він додав, що статтею 62 Конституції також передбачено, що особа вважається невинуватою у вчиненні злочину, не може бути піддана кримінальному покаранню доки її вина не доведена в законному порядку і не зобов'язана доводити свою невинність.

Кармазін також зазначив, що принцип презумпції невинуватості, згідно з практикою Європейського суду з прав людини, забороняє передчасне висловлювання думки судом і представниками правоохоронних органів щодо особи, яка обвинувачується у вчиненні злочину.

Популярность: 1% [?]