«Пане Президенте, в день візиту до Запоріжжя Ви були в епіцентрі аварії. Та чи знали Ви особисто про це?»

Депутат, опозиціонер та лідер Партії захисників Вітчизни Юрій Кармазін звернувся до Президента України щодо виникнення аварії на ДП «Запорізький титано-магнієвий комбінат», яка сталася 21 березня 2012 року . Ця страшна аварія призвела до забруднення атмосферного повітря та водного басейну Запорізької області й загрожує життю та здоров’ю громадян.

Прихована таємниця
Саме напередодні візиту до Запоріжжя Віктора Януковича на державному підприємстві «Запорізький титано-магнієвий комбінат» під час здійснення виробничого процесу вийшов з ладу сольовий хлоратор. Через це протягом декількох діб здійснювався викид дуже небезпечної речовини, як в атмосферу, так і у водні басейни Запоріжжя та області. Так, після аварії біля магазину по вул. Скворцова було здійснено замір, результати якого показали перевищення гранично допустимої норми концентрації дуже небезпечної речовини у 3,5 рази!
— Аварія просто була катастрофічною! — констатує Юрій Кармазін. — Замість того, щоб хлор поступав у технологічну сітку, він повністю йшов трубами до атмосфери, з урахуванням того, що технологічний процес не переривався. Лише завдяки героїчним зусиллям працівників підприємства, підкреслюю, не керівників, а саме робітників, аварію було ліквідовано. Працівники в протигазах при температурі 50 °C — 60 °C з відбійним молотком розчищали хлоратор з метою уникнення катастрофи.
І тільки тому, що вітер дув у бік степу, хлор пішов в цей бік, а не на місто. Однак все одно — й атмосферне повітря, й водні басейни, в тому числі ріка Дніпро піддалися нищівному забрудненню.
— Було декілька причин, які призвели до цієї страшної драми, — продовжує Юрій Анатолійович. — Так, по-перше, було грубо порушено дозу загрузки речовини до хлоратора. Керівництво намагалося максимально перевиконати норму виробництва, адже продукція була вкрай необхідна для виконання договірних зобов’язань. По-друге, існуючий незадовільний технічний стан хлоратора — вказаний прилад потребує капітального ремонту вже протягом шести років! І по-третє, всупереч технологічному процесу, відповідно до якого при виробництві титану потрібна наявність двох таких хлораторів, один з яких є основним, а другий — резервним, на підприємстві був лише один!
Таким чином, внаслідок недбалості керівництва, незадовільного технологічного стану та грубого порушення технологічних норм під загрозою опинилися життя мільйонів безневинних жителів міста та самих працівників підприємства.

Хто відповідатиме за трагедію?
Але навіть не наслідки такої аварії є жахливими. Трагічним є той факт, що достеменно невідомо про об’єми викиду хлору та, відповідно, про всі випадки негативного впливу на здоров’я людей та навколишнього середовища, адже жодної інформації в жодному ЗМІ з приводу зазначеної інформації немає.
Керівництво комбінату просто підло приховало факт цієї жахливої трагедії. Невже життя та здоров’я людей починають в нашій державі коштувати так замало, що комерційні інтереси, репутація перевищують їхню вартість ?!
— Жодного! Підкреслюю — жодного(!) повідомлення про вказану аварію ні від керівництва комбінату, ні від органів державної влади не було надано! Виникає логічне питання, чому керівництво ДП «Запорізький титано-магнієвий комбінат» замовчує факт аварії? Можливо, це якийсь новий формат управління таким величезним підприємством? Однак існують очевидці та безпосередні ліквідатори, які достеменно можуть підтвердити факт аварії, — наголошує Юрій Кармазін. — Невже ми повертаємось у часи Радянського Союзу, за яких події, надзвичайні ситуації, аварії несамовито приховувались від суспільства? Невже ми забули один з найстрашніших прикладів такого замовчування — аварії на Чорнобильській АЕС? Тоді керівництво УРСР та СРСР теж намагалося приховати масштаби трагедії, але після повідомлень з Швеції, де на Фоксмаркській АЕС були знайдені радіоактивні частинки, принесені з східної частини СРСР та оцінки масштабів зараження, розпочалася евакуація близько 130 000 мешканців Київської області із забруднених районів. Радіоактивного зараження тоді зазнали близько 600 тисяч чоловік.

Кожен має право знати правду!
Наразі, в Україні гарантії держави, зокрема, забезпечення права громадян на безпечне довкілля, інформацію про його стан повністю та цілковито знехтувані. З боку тих же посадових осіб підприємств, установ, організацій, а також уповноважених органів державної влади існує повна безвідповідальність. Грубо порушуються норми чинного законодавства, нехтуються законодавчі приписи щодо забезпечення екологічної безпеки населення.
— Я вимушений констатувати, що події, які ми спостерігаємо в нашій державі, є чи не найбільш ганебними та цинічними по відношенню до громадян України, — говорить Юрій Кармазін. — У статті 50 Конституції України передбачено, що кожен має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди. Державою також кожному гарантується право вільного доступу до інформації про стан довкілля. А на міжнародному рівні право на інформацію є одним з визначальних! Провівши попередню оцінку фактів, повідомлених мені, я вбачаю, що керівництво ДП «Запорізький титано-магнієвий комбінат» грубо порушило норми чинного законодавства, зокрема повністю знехтувало законодавчими приписами щодо забезпечення екологічної безпеки населення, доведенням до суспільства, органів державної влади інформації про аварію, яка має негативні наслідки для здоров’я та життя громадян.

Вельмишановний Вікторе Федоровичу!

Я звертаюся до вас з проханням:

по-перше, організувати перевірку фактів грубого порушення норм чинного законодавства керівництвом ДП «Запорізький титано-магнієвий комбінат» в частині порушення екологічної безпеки, не доведення інформації до відповідальних органів державної влади про виникнення аварії, завдання значних збитків навколишньому середовищу.
По-друге, вжити всіх можливих заходів щодо недопущення повторення аналогічної ситуації, розглянути питання щодо відповідальності керівництва комбінату.
По-третє, вжити заходів щодо виявлення осіб, якими свідомо було приховано факт виникнення аварії на цьому державному підприємстві.

Довідка
Хлор — це сильнодіюча отруйна речовина, яка характеризується високотоксичною і подразнювальною дією, а також викликає хімічні опіки. Потрапляє в організм людини через органи дихання і шкіру. Хлор викликає різке подразнення слизових оболонок очей, верхніх і глибоких дихальних шляхів і легенів. Отруєння хлором за великих концентрацій може призвести до миттєвої смерті від хімічного опіку легенів і зупинки серця. Отруєння цією речовиною за середніх концентрацій викликає різкий загрудний біль, печію і різь в очах, сльозотечу, задушливий сухий кашель, збудження або пригнічення, набряк слизових оболонок гортані, голосових зв’язок, легенів.
Так, 1 цистерна (50т) такої речовини може призвести до смерті всіх жителів міста-мільйонника!!!

Популярность: 11% [?]