Як приймався законопроект щодо реформування НАК «Нафтогаз»


Верховна Рада України прийняла за основу законопроект про внесення змін до Закону «Про трубопровідний транспорт» (щодо реформування нафтогазового комплексу). Про це JeyNews повідомили в інформаційному управлінні апарату ВРУ.

Проектом (реєстр. №9429-1) пропонується з метою запровадження правових механізмів реформування нафтогазового комплексу внести необхідні для цього зміни до Закону «Про трубопровідний транспорт», зокрема дозволити проведення реорганізації державних підприємств, НАК «Нафтогаз України» та її дочірніх підприємств, що провадять діяльність з транспортування магістральними та/або розподільними трубопроводами, зберігання у підземних газосховищах за рішенням Кабінету Міністрів України.

Документ містить норму, відповідно до якої приватизація державних підприємств, дочірніх підприємств Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», що провадять діяльність з транспортування магістральними та/або розподільними трубопроводами, зберігання у підземних газосховищах, Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», а також підприємств, установ, організацій, які були утворені внаслідок їхньої реорганізації, забороняється.

Проектом передбачено також, що відчуження основних фондів та акцій державних підприємств, що провадять діяльність з транспортування магістральними та/або розподільними трубопроводами, зберігання у підземних газосховищах, передача їх з балансу на баланс, в концесію, оренду, лізинг, заставу, управління, до статутного фонду інших юридичних осіб, вчинення інших правочинів, що можуть призвести до відчуження основних фондів та акцій цих підприємств, а також основних фондів та акцій Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», дочірніх та заснованих нею підприємств, мають бути заборонено, крім випадків, коли результатом таких дій є: передача основних фондів та акцій таких підприємств виключно державному підприємству або акціонерному товариству, 100 відсотків акцій якого перебуває у державній власності України; створення державних підприємств або акціонерних товариств, 100 відсотків акцій яких є у державній власності України.

А тепер докладніше, як приймався законопроект…

Голова Верховної Ради України В. Литвин перед розглядом законопроектів про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою забезпечення реформування нафтогазового комплексу повідомив, що дві фракції вимагають оголосити перерву.

В. Литвин нагадав про досягнуті домовленості під час засідання Погоджувальної ради щодо розгляду і прийняття законопроекту народного депутата Ю. Кармазіна (реєстр. №9429-1) і запропонував розглянути цей законопроект, інакше буде розглянутий урядовий законопроект за реєстр. №9429.

В. Литвин запросив керівників депутатських фракцій на засідання Погоджувальної ради, доручивши далі вести засідання Першому заступникові Голови Верховної Ради України А. Мартинюку, який оголосив до розгляду законопроекти про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою забезпечення реформування нафтогазового комплексу.

Під час оголошення народні депутати з опозиційних фракцій заблокували трибуну для виступів, протестуючи проти розгляду цих проектів. Вони заявляли: «Не можна приймати Закон про приватизацію газотранспортної системи! Це є зрада національних інтересів України!»

Урядовий законопроект доповів заступник Міністра енергетики та вугільної промисловості Володимир Макуха. Урядовець встиг тільки зазначити, що законопроект розроблено з метою виконання зобов'язань України щодо виконання Договору про заснування енергетичного співтовариства. Після слів «законопроектом не передбачається зняття заборони на приватизацію», блокувальники не дали урядовцю завершити виступ.

Представник фракції Партії регіонів Михайло Чечетов, зазначивши, що опозиція не хоче розглядати законопроекти, запропонував прийняти за основу та в цілому урядовий законопроект.

Представник фракції «БЮТ-Батьківщина» С. Соболєв заявив, що фракція виступає проти прийняття обох законопроектів. За його словами, урядовий проект передбачає пряму приватизацію газотранспортної системи, причому через її реструктуризацію і подальший продаж реструктуризованих пакетів.

«Більше того, цей проект фактично передбачає можливість продажу того, що заборонено Законом „Про трубопровідний транспорт“, де є чітка заборона на це. Що стосується проекту нашого колеги Ю. Кармазіна, то у цьому проекті є норма, яка, дійсно, забороняє лише приватизацію. Але, чи не є приватизацією корпоратизація, акціонування, виділення окремих пакетів? Без сумніву, це є прихована приватизація», — заявив С. Соболєв.

Автор альтернативного проекту, народний депутат Юрій Кармазін, звернув увагу на те, що уряд передбачив, крім внесення змін до Закону «Про трубопровідний транспорт», також внесення зміни до статті 11 Закону «Про управління об'єктами державної власності», згідно з якими не можна приватизувати, крім випадків, встановлених законом.

«Мій законопроект взагалі не передбачає внесення змін в Закон „Про управління об'єктами державної власності“. Я пропоную прийняти цей закон в двох читаннях, оскільки після прийняття його в першому читанні до нього потім можуть внести зміни», — зазначив Ю. Кармазін і запропонував дослухатися до вимоги опозиційних фракцій оголосити перерву.

Головуючий повідомив, що уряд просить зняти з розгляду свій проект і поставив на голосування законопроект народного депутата Ю.Кармазіна, який набрав 237 голосів і був прийнятий за основу.

А.Мартинюк закрив ранкове засідання.

На початку вечірнього засідання на вимогу фракцій «БЮТ-Батьківщина» і «Наша Україна — Наша Самооборона» у засіданні була оголошена перерва.

Після закінчення перерви народний депутат А. Парубій зачитав заяву фракцій, які вимагали перерву. У заяві зазначалося, що Перший заступник Голови Верховної Ради України А. Мартинюк грубо порушив закон, поставивши на голосування законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою забезпечення реформування нафтогазового комплексу, не оголосивши згідно з Регламентом перерву на вимогу двох фракцій перед цим голосуванням.

«Ми переконані, що атака на українській газогін буде здійснюватись під час внесення змін до другого читання», — наголошувалося у заяві.

Голова Верховної Ради України В. Литвин нагадав, що на засіданні Погоджувальної ради було досягнуто домовленості розглядати законопроект народного депутата Ю.Кармазіна про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою забезпечення реформування нафтогазового комплексу, оскільки він відповідає національним інтересам України.

"Якщо мова йде про здачу газотранспортної системи, то тоді треба казати, що здача йде в Європейський Союз. Оскільки на вимогу Європейської хартії йде розмежування, подолання монополізму «Нафтогазу», — зазначив Литвин.

Народний депутат Ю. Кармазін, взявши слово, звернувся до народних депутатів з проханням уважно прочитати законопроект, підготовлений ним. За його словами, цим проектом «забороняється відчуження основних фондів та акцій державних підприємств, що провадять діяльність з транспортування магістральними та/або розподільними трубопроводами, зберігання у підземних газосховищах, передача їх з балансу на баланс, в концесію, оренду, лізинг, заставу, управління, до статутного фонду інших юридичних осіб, вчинення інших правочинів, що можуть призвести до відчуження основних фондів та акцій цих підприємств, а також основних фондів та акцій Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України“, дочірніх та заснованих нею підприємств, крім випадків, коли результатом таких дій є: передача основних фондів та акцій таких підприємств виключно державному підприємству або акціонерному товариству, 100 відсотків акцій якого перебуває у державній власності України; створення державних підприємств або акціонерних товариств, 100 відсотків акцій яких є у державній власності України».

Популярность: 28% [?]