А може досить фінансувати утилізацію непридатних для використання хімічних засобів захисту рослин?


Міністерство екології та природних ресурсів та регіональні органи влади в період з 17 листопада по 14 грудня уклали низку угод з ізраїльською компанією ТОВ «С.І.Груп Консорт Лтд» (S.I. Group Consort Ltd.) на утилізацію непридатних для використання хімічних засобів захисту рослин на загальну суму 11,58 млн. грн. До укладення цих контрактів, з цією ж фірмою протягом 2011 року були укладені договори на суму понад 600 млн. грн.
Дійсно, проблема яка існує в нашій державі щодо утилізації вкрай небезпечних для життя та здоров’я людини хімікатів та пестицидів є досить гострою. Так, пестициди, гербіциди, шкідливі хімічні сполуки — це біологічно активні речовини, здатні викликати порушення життєдіяльності теплокровних тварин, людини та сільськогосподарських рослин. Окрім того, часто-густо пестициди потрапляють на нецільові об’єкти: в навколишнє середовище — ґрунт, повітря, водні басейни; знищують корисну фауну — бджіл, комах запилювачів, переносяться на суміжні посіви та ценози, які не обробляють. Протягом останніх десятиріч в Україні накопичено близько 20000 тон непридатних або заборонених пестицидів та інших отрутохімікатів, які використовуються в сільському господарстві. Ці токсичні відходи небезпечні для здоров"я населення і загрожують довкіллю, перш за все, тому, що умови їх зберігання, найчастіше, не відповідають існуючим стандартам. Незадовільні умови зберігання призводять до того, що токсичні пестициди потрапляють до навколишнього середовища, в тому числі до водних джерел і повітря, в результаті чого виникає ризик отруєння для людей і тварин.
На теренах України, майже у всіх областях нашої держави, містяться сховища хімікатів та пестицидів, які є вкрай небезпечними для здоров’я людини та навколишнього середовища загалом. Це і у с. Затишшя Одеської області, і у с. Гнездичів Львівської області, і поблизу м. Калуш Івано-Франківської області, і т.і. Саме територію під м. Калуш Івано-Франківської області, де є великий полігон з небезпечними відходами гексахлорбензолу, які накопичувалися в результаті діяльності Калуського хімічно-металургійного комбінату за часів Радянського Союзу, було оголошено зоною надзвичайної екологічної ситуації. Урядом України в умовах жорсткого дефіциту фінансів заплановано витрати 1 млрд. гривень на роботи з утилізації відходів гексахлорбензолу на 2010—2012 роки.
Так, як відомо з «Вісника державних закупівель», єдиним підприємством, яке пройшло тендерний відбір та з яким укладено відповідні договори щодо утилізації відходів протягом 2011 року на території всієї України, тобто яке виграло тендер у всіх областях держави, є ТОВ «С.І. Груп Консорт».
У 2011 році вказана фірма отримала найбільшу суму, яка коли-небудь виділялася державою на утилізацію – це понад 600 млн. грн.
Питання щодо прозорості проведення закупівлі починаються ще на етапі визначення кваліфікації та досвіду ТОВ «С.І. Груп Консорт» у сфері здійснення утилізації небезпечних відходів. Певна довідка щодо ТОВ «С.І. Груп Консорт»: це україно-британсько-ізраїльська бізнес-структура та про яку при проведенні тендерів у м. Київ та м. Суми стало відомо, що вона не має необхідного для роботи зі шкідливими відходами досвіду. Зокрема, було відсутнє підтвердження наявності відповідної техніки, досвіду роботи та кваліфікованих працівників. Дана фірма здійснює свої зобов’язання за договором не напряму, а через підрядника – ТОВ «Сі Буд Сістем». Як стало відомо, це повністю спорідненні структури – українська фірма і представництво ізраїльської знаходяться в одному офісі на Червонозоряному проспекті, 57. У них спільні телефони і спільні секретарі. Окрім того, діяльність усіх цих фірм ще у 2010 році була досить далека від утилізації небезпечних відходів. Так, ТОВ «С.І. Груп Консорт» здійснювала діяльність щодо продажу ізраїльської білизни та шкарпеток, а справи ТОВ «Сі Буд Сістем» взагалі йшли вкрай невдало – у звіті про фінансові результати малого підприємництва за 2010 рік не відображено жодного руху коштів (інформація додається). Тобто, явно просліджується той факт, що у даних двох компаній зовсім відсутній досвід у сфері утилізації пестицидів, хімікатів, гербіцидів. Фактично, наразі питанням щодо утилізації небезпечних відходів займаються фірми, які жодного дня не працювали у вказаній сфері до отримання державного замовлення. Окрім того, здійснення державних закупівель здійснювалося за завищеними цінами – 35 грн. за 1 кг, хоча середньозважена європейська ціна значно нижче. Відповідно до ч. 5 ст. 34 Закону України «Про відходи» до поводження з небезпечними відходами допускаються особи, які мають професійну підготовку, підтверджену свідоцтвом (сертифікатом) на право роботи з небезпечними речовинами. Дивлячись на те, що істотною умовою при здійсненні державних закупівель є ціна, а також, з огляду на специфічний та небезпечний предмет договору, кваліфікуючої обставиною є наявність певного досвіду у вказаній сфері, то на якій підставі саме ця юридична особа стала переможцем проведення конкурсу?
Вчинення корупційних діянь під час проведення державних закупівель вже стало певним правилом в нашій державі. Невже такі дії були вчені під час проведення вказаних державних закупівель.
Поміж іншого, досить дивним є той факт, що станом на 2010 рік на полігоні під м. Калуш Івано-Франківської області знаходилось близько 11 тисяч тон гексахлорбензолу. На утилізацію 8,5 тисяч тон було виділено майже 300 млн. грн... (тобто по 35 грн. за кілограм). За ці кошти токсини були вивезені для утилізації у Великобританію, на завод «Tradebe». Станом на 2011 рік залишилося ліквідувати лише залишки. Однак, раптом було виявлено ще додатково 20 тисяч тон гексахлорбензолу. Відтак, фінансування на утилізацію розписано ще на два роки та збільшено бюджет до 1 млрд. грн. За деякими підрахунками, такої кількості як 32 тисяч тон просто не могло бути, що найбільше – це близько 20 тисяч тон.
Дивує і те, що за інформацією Великобританського Агентства з охорони довкілля Україна надсилає до заводу «Tradebe» на переробку не гексахлорбензол, а «агрохімічні відходи, які містять речовини, включаючи пестициди з 1-го по 11-й клас токсичності, включаючи гексахлорбензол». За даними британського урядового агентства, минулоріч у різних партіях відходів найбільший відсоток гексахлорбензолу складав 13%. Найменший – близько нуля. Хоча українське Мінприроди стверджує протилежне, говорячи про 32-46%. У 2011 році британці отримали ще 10 тисяч тон українських відходів. Відповідно, в Британське агентство з охорони довкілля надійшли звіти про тестові проби на гексахлорбензол всіх цих партій. У процесі переписки, Едді Плет, співробітник Британського Агенства з охорони довкілля, повідомив: відповідальний за поставку ТОВ «Сі буд сістем» надав 8 пробних тестів. В одному виявилося 2% гексахлорбензолу, в решті семи – менше 1% ГХБ. Так, той гексахлорбензол, що офіційно відпливає з України, і той, що припливає на завод «Tradebe» в Великобританії – дві різні речі. За тими даними, яке надало Британське Агентство ми в дійсності вивозимо трохи забруднену землю. Постає логічне питання, що фактично вивозить Україна на утилізацію до Великобританії та куди ж іде справжній гексахлорбензол? Звертаю Вашу увагу, що гексахлорбензол є вкрай небезпечною хімічною сполукою, яка впливає на репродуктивні функції людини. Відповідно до Стокгольмської конвенції про стійкі органічні забруднювачі, ратифікованої Законом N 949-V від 18.04.2007, гексахлорбензол відноситься до небезпечних хімічних сполук. Тому плутанина при вирішення цих питань є недопустимою, адже мова йде про десятки тисяч тон небезпечних токсинів.
Вказані факти набули розголосу у засобах масової інформації, зокрема, публікація «Колумби від Мінекології, або Утилізація Злочевського» від 30.01. 2012 року в газеті «Українська правда», неодноразові публікації в інтернет-виданні «Лівий берег», однак жодних дій з боку органів державної влади не було здійснено.
Правова оцінка проаналізованої інформації та фактів дає підстави вважати, що в діях посадових осіб органів державної влади у сфері охорони навколишнього природного середовища містяться ознаки посадових злочинів та корупційних діянь, що вимагає проведення відповідної перевірки з метою притягнення винних до відповідальності й усунення порушень чинного законодавства України, а також здійснюється розкрадання державних коштів в особливо великих розмірах.
З цього приводу, Ю.Кармазін звернувся з депутатським зверненням до Міністра фінансів України, Генерального прокурора України, Т. в. о. Голови Служби безпеки України, Голові Державної фінансової інспекції України, Міністра внутрішніх справ України з вимогою організувати перевірку фактів розкрадання державних коштів, які направлені на утилізацію небезпечних для життя та здоров’я людини пестицидів, гербіцидів та інших хімічних сполук, порушення проведення процедури державних закупівель, здійснення корупційних діянь з боку посадових осіб органів державної влади у сфері охорони навколишнього середовища, створення вкрай небезпечної для життя та здоров’я людини екологічної ситуації.
З метою недопущення розкрадання державних коштів в особливо великих розмірах призупинити фінансування діяльності стосовно утилізації непридатних для використання хімічних засобів захисту рослин за державні кошти.
За наслідками перевірки та за наявності підстав притягнути винних осіб до відповідальності та по кожному з наведених фактів прийняти рішення в порядку ст. 97 КПК України.

Популярность: 15% [?]