А судді хто?

30 травня 2011 року в УНІАН відбувся круглий стіл на тему: «Корупція і судова влада» під головуванням директора Інституту Української Політики Костя Бондаренка. До участі були запрошені: начальник Головного управління з питань боротьби з корупцією СБУ Віктор ТРЕПАК, народні депутати Валерій Писаренко та Юрій Кармазін, соціолог Євген Копатько.

Учасники круглого столу в своїх виступах дали характеристику стану судової системи в Україні станом на сьогоднішній день. Так, народний депутат України Писаренко В. у своєму виступі заявив, що Закон України «Про судоустрій та статус суддів», прийнятий 07.07.2010, дав новий поштовх в реформуванні судової системи, внаслідок чого, ми можемо спостерігати позитивні зрушення в цій сфері. В сою чергу народний депутат Кармазін Ю. зазначив, що вказаний закон має позитивне значення тільки в тому, що він в певній мірі спростив порядок звільнення суддів з посад, однак частіше цей закон працює на політичні замовлення.

В цілому Кармазін Ю. охарактеризував вказаний закон з негативної сторони та заявив, що він не покращив, а навпаки погіршив діяльність судів. «З прийняттям зазначеного закону значно погіршилося матеріально-технічне забезпечення судів, а також зменшилась заробітна плата суддів, що в свою чергу штовхає їх до корупції», — підкреслив народний депутат.

В той же час Кармазін розкритикував негативну практику переводу до Києва суддів із Донецького регіону. «Сьогодні судді в Донецькій області побоюються ходити коридорами, щоб їх випадково не перевили до Києва» — пожартував Голова Партії захисників Вітчизни.

Крім того, Кармазін Ю. А. зазначив, що переведення одного судді з регіонів на роботу до столиці обходиться платникам податків в 1 мільйон гривень.

За його словами, 1 мільйон гривень — це вартість житла та ремонту, який необхідно зробити в квартирі, що купується для переведеного судді. «Вартість квартири і ремонту в ній — це приблизно 1 мільйон гривень. Навіть якщо це дво-або трикімнатна квартира, яку купує місто, в даному разі Київ, там ще треба зробити ремонт ... Буває, це гроші з держбюджету, буває, платить місто. Але в будь-якому випадку, це бюджетні гроші», — повідомив Ю. Кармазін.

Народний депутат уточнив, що до 2011 року квартири таким суддям передавалися у власність. «Зараз є надія, що квартира буде даватися лише в службове користування», — підкреслив народний депутат.

Ю. Кармазін відзначив, що раніше судді у випадку, якщо їм не була видана квартира в столиці при переведенні з регіону, систематично починали вимагати її в судовому порядку. «Виникає питання, чи потрібно далі продовжувати цю практику? Суспільство має знати, навіщо робляться переведення і в скільки вони обходяться», — підкреслив депутат.

Щодо корупції в судах, народний депутат навів декілька класичних прикладів:

Так, Голова Апеляційного суду Харківської області Бородін М.М. з 2004 року є громадянином Російської Федерації, що підтверджується Генеральною прокуратурою України, та на протязі семи років чинить правосуддя і оголошує рішення суду іменем України. Не зважаючи на те, що про даний факт відомо Генеральній прокуратурі України, Вищій раді юстиції України та іншим судовим і державним органам влади, Бородін М.М. й надалі займає посаду судді. У своїх зверненнях Кармазін Ю.А. неодноразово вказував й інші факти грубого порушення Бородіним М.М. Присяги судді, однак, жодних заходів щодо притягнення його до відповідальності вжито не було.

Окрім цього, Голова ПЗВ навів ряд суттєвих фактів порушення Присяги судді, прийняття неправосудних рішень з боку колишнього Голови Рівненського міського суду судді Денисюка П.Д., завдяки якому Україна зайняла «перше» місце серед країни Європи за терміном розгляду цивільних справ.

В даний час в Європейському суді розглядається справа Олинець П.В. проти держави Україна. В процесі розгляду справи Європейський суд заявив, що держава Україна порушила законні права на судовий захист і запропонувала виплатити йому 5 300 євро (біля 60 тис. грн.)

З урахуванням наведеного Уряд України вимушений був визнати грубі порушення прав Олинця П.В. на справедливий судовий захист і розгляд справи в розумний термін і зобов’язався виплатити йому 5 300 євро, які будуть конвертовані в українські гривні за курсом, дійсним на дату виплати.

Суть справи полягає в тому, що 4 січня 1997 року гр. Одинець В.П. подав позов в Рівненський міський суд до АТ «Укрінбанк» про стягнення на його користь заборгованої суми в розмірі 60 тис. грн.

3 липня 1997 року суддя Денисюк П. Д. виніс, як нині встановлено, неправосудну ухвалу про призупинення вказаної справи. Розгляд справи затягнувся на ЧОТИРНАДЦЯТЬ РОКІВ і таким чином, Україна побила всі рекорди, оскільки на сьогодні займає перше місце в Європі за термінами розгляду справ.

Даний факт не потребує перевірки, оскільки його визнала Україна і своїм листом від 24 березня 2011 року на ім’я Європейського суду, зобов’язалась виплатити 5 300 євро гр. Одинцю В.П. Тобто, незаконними діями судді Денисюка П.Д. державі нанесено матеріальні збитки в особливо великих розмірах.

«В процесі виконання депутатських повноважень мені стало відомо, що окремі високопосадовці на сьогоднішній день, замість того, щоб гнати таких суддів, як Денисюк П.Д., із судової системи, лобіюють його в третє на посаду голови Рівненського міського суду», — зауважив Кармазін Ю.А.

Окрім цього, на прес-конференції начальник Головного управління з питань боротьби з корупцією СБУ Віктор Трепак заявив, що у Службі Безпеки вважають за доцільне скасувати кримінальну відповідальність за провокування дачі хабара суддям з метою підвищення ефективності викорінення корупції в їхніх лавах.

За його словами, у минулому році Генеральна прокуратура за матеріалами СБУ порушила 29 кримінальних справ проти суддів, у цьому році таких справ вже 12, з них 4 — за хабарництво.

У свою чергу народний депутат України, перший заступник голови парламентського комітету з питань правосуддя Юрій КАРМАЗІН не погодився з такою позицією. “З одного боку, так, це буде ефективно, хоча будуть перегиби і політична вмотивованість. Але саме через те, що це дасть політичну вмотивованість, роботи це вкрай небезпечно”, — сказав депутат.

Популярность: 45% [?]