Навіщо дітям додаткові знання? Нова Бориславська влада вважає, що освічена молодь їй не потрібна

Недовго мешканцям Борислава довелося чекати, аби побачити реальне обличчя обраної з багатьма порушеннями нової влади. Не встигли депутати всістися у сесійні крісла, як почали проштовхувати рішення, що не вкладаються в жоден здоровий глузд. Ні, не розбиті дороги чи питання соціального захисту населення зацікавило слуг народу в першу чергу. А – вивільнення приміщень, які ще не «прихватизувала» попередня влада.

Програма оптимізації мізків

Що цікаво, під прицілом їхніх ненажерливих захцянок опинилися найбільш незахищені – діти. Виявляючи неабияку «любов» до них, міська влада вирішила «підкоригувати» бориславський освітянський рівень. І одне із перших «мудрих рішень», яке, даруйте, стрілило комусь у голову із міських керівників, – скоротити кількість бібліотек у місті. Та ще й назву вигадали знущальну – «Програма оптимізації Бориславської міської централізованої бібліотечної системи на 2011 рік». А на сесії міськради заявили, що, мовляв, у Бориславі і так діти та дорослі розумні, навіщо їм ще розширювати свій світогляд. А те, що щорічно в бібліотеки Борислава звертається понад 15 000 мешканців, в тому числі – 5 000 дітей і 4 000 юнацтва, які читають близько 280 тис. книжок, — то хіба це чиновників цікавить?

Як розповіла директор Бориславської міської централізованої бібліотечної системи (БМЦБС) Л. Семенчик, нині в місті діє 7 бібліотек, які охоплюють всі мікрорайони. Це, зокрема, 4 бібліотеки для дорослих (2 з яких обслуговують і юних читачів), одна — для юнацтва і 2 — для дітей. Заклади також тісно співпрацюють з учнівським та педагогічними колективами шкіл, медичним коледжем, професійним ліцеєм, Будинком дитячої та юнацької творчості, спецшколою-інтернатом, державною гімназією, ЗМІ, органами місцевої влади, громадсько-політичними організаціями. Але, що для нової влади освітянський рівень населення і головне – дітей, коли є можливість урвати кошти за «освоєння» вивільнених об’єктів.

І новітні місцеві князьки впевнено оголосили «Програму оптимізації», якою передбачено залишити в Бориславі лише дві із сімох бібліотек. Причім, під «скорочення» потрапили два дитячі книжкові осередки: вочевидь, надто до душі новообраним батькам міста припали ці приміщення.

Думка бориславчан – по барабану

Ну, звичайно, турботливі керівники достатньо часу провели за пошуком «аргументованих» пояснень, прагнучи приховати реальну мету. І переконують, що, скажімо, міська бібліотека для дітей, яка має статус центральної, із будинку на вул. Шевченка, 60, де вона пробула 65 років, «для її ж блага» мусить з’їхати на 4-й поверх місцевого Палацу культури в приміщення, в кілька разів менше від попереднього. А те, що це суперечить будівельним і протипожежним вимогам (дитяча бібліотека не має права бути розташованою вище другого поверху!), хіба питання дитячої безпеки в головах нових обранців. Не вплинули на їхнє прагнення і зібрані бориславчанами підписи на захист дитячого закладу. 600 активних читачів бібліотеки (багато з них захищають інтереси двох, трьох, а то й чотирьох користувачів) поставили свої підписи під зверненням міському голові. Однак влада проігнорувала думку бориславчан, по-страусиному сховавшись у своїх кабінетах. І водночас чинить шалений тиск на керівництво міського відділу культури та адміністрацію БМЦБС.

Поспішає. Воно й зрозуміло, оскільки мудроголові батьки міста навіть не приховують, що наступним кроком буде злиття юнацької бібліотеки з дитячою бібліотекою-філією для… вивільнення приміщення першого поверху двоповерхової будівлі, не виключено, під банк. Ну що сказати? Банки нині в пошані. Набагато більшій, аніж освітянський рівень нашого майбутнього — дітей!

Замість бібліотеки – контора для депутата

А на сесії міськради, що проходила 28 січня, вже відкрито прозвучала пропозиція закрити бібліотеки-філії №1 і №2 для дорослих по вул. Дрогобицькій, 439, та на вул. Трускавецькій, 45, а їхні книжкові фонди перенести у бібліотеку-філію № 5, що по вул. Коваліва, 32. Та ще й батьки міста пафосно заявили з сесійної трибуни, що Борислав… зекономить аж 84 тис. грн. Як з’ясував «Вибір», зроблено це буде за рахунок звільнення обох завідувачів, провідного методиста та бібліотекаря, яким покажуть дорогу на біржу праці. І знову ж, як подейкують у коридорах міської влади, приміщення звільняють під банки. Та й влада дезінформує населення, оскільки сумарна річна зарплатня цих працівників втричі менша. Зрозуміло, що деза викидається з однією метою – налаштувати бориславчан проти бібліотекарів.

Але людей не обдурити. І найбільше їх насправді обурює те, що, скажімо, приміщення міської бібліотеки для дітей в центрі терміново звільняють для облаштування… нотаріальної контори для представника правлячої у місті партії. Це ж важливіше, ніж інтереси чотирьох працівників та 1800 користувачів — дітей! А при бібліотеці майже 30 років працює ще й клуб «Казкарі», є кімната для перегляду діафільмів. Водночас, у приміщенні, куди «запроторюють» фонди, немає можливості зробити навіть читальний зал, без якого не може бути бібліотеки. А про повноцінну роботу клубу (зокрема, покази лялькових вистав) годі й думати.

Переконавшись, що обранці від народу не тільки не захищають народні інтереси, а навпаки працюють проти, понад 600 бориславчан звернулися із заявою до представників Партії захисників Вітчизни. Із перевіркою фактів на місці побував голова Львівської обласної організації ПЗВ Павло Барнацький. Підготовлені ним матеріали лягли в основу депутатського звернення народного обранця Ю. Кармазіна на ім’я Прем’єр-міністра України, Генпрокурора та міністра освіти і культури, молоді та спорту щодо перевірки фактів грубого порушення з боку керівників Бориславської міськради законів України «Про бібліотеки та бібліотечну справу», «Про культуру», Указу Президента України №6/2009 та інших нормативно-правових актів.

— Такої відвертої наруги над бібліотечною системою не зустрічав по всій Україні, — прокоментував П. Барнацький. — Найбільше приголомшує те, що це відбувається на Галиччині, де освіта завжди була в пошані. Якщо освітянські центри починають закривати тут, то що можемо вимагати від північного сусіда, який так по-варварському знищує все українське? Доводи місцевої влади, що це робиться нібито з метою централізації не витримують жодної критики. Хто поїде в бібліотеку з одного кінця міста в інший? Це при тому, що в Бориславі немає комунального транспорту. Ми вже мали аналогічну ситуацію в 90-х роках з дитячими садочками. Їх так само під різними вигаданими приводами сотнями закривали і здавали в оренду. І що маємо? Аби оформити сьогодні дитину в садок, треба відстояти в черзі рік-два. А якщо у дітей відібрати можливість додаткової освіти, то куди вони підуть? В пивні бари, забігайлівки? То хіба для того бориславчани віддали за нинішню владу свої голоси?

«Оптимізувати» мізки не вдалося, переоцінили власний IQ

Принаймні перші ж сесії Бориславської міськради продемонстрували, що пріоритетними на порядку денному залишаються «прихватизаційні» питання: вивільнення приміщень, які ще не «прихопили» попередники. Але в апетитах і нахабстві нинішні депутати їх перевершили. Причім, не зупинило їх навіть те, що під прицілом їхньої ненажерливості опинилися найбільш незахищені – діти. З неприхованим цинізмом у січні на сесії «батьки міста» проголосили комплекс заходів, які бориславчани тут же влучно охрестили «програмою оптимізації мізків».

Надто вже занепокоїлися керманичі на чолі з міським головою В. Фірманом освітянським рівнем підростаючого покоління (ну, немає в Бориславі більш нагальних проблем!). Не в тому плані, як його поліпшити. А в тому, як його… підкоригувати. Вочевидь, не один день Фірман разом зі своїми поплічниками на калькуляторі підраховували «відсотки» цього «коригування», бо дійшли приголомшливого висновку. Виявляється, в Бориславі діти занадто розумні: IQ – рівень інтелекту – зашкалює.

Начебто й добре – чудовий привід тішитися. Можна перед Львовом і Києвом похизуватися, яких розумних спадкоємців Борислав вирощує. І хоч заслуг нинішніх керманичів у цьому немає, але під шумок і собі підмазатися під роздачу подяк можна.

Але лише завдяки компліментам, як кажуть, на лімузинах не роз’їжджають. Тож, Фірман «енд компані», сильно не перенапружуючи свій IQ, видали на гора епохальне рішення — «Програму оптимізації Бориславської міської централізованої бібліотечної системи на 2011 рік». Простіше – програму зі скорочення у місті бібліотек. А те, що щорічно активними їхніми читачами є понад 15000 мешканців, зокрема – 5000 дітей і 4000 підлітків, які читають близько 280 тис. книжок, то хіба новоявлених «оптимізаторів» гребе? Цікаво, що коли на шостій сесії виголошували цей витвір IQ неперевершеності, то мову вели про приміщення, які очільники планували швиденько вивільнити від дитячих книжок і якнайскоріше «сплавити».

Голова велів плювати на закони

Плани у Фірмана по-справжньому масштабні – із 7 бібліотек у місті залишити лише 2. А щоб, вочевидь, до депутатів краще дійшло, Фірман на сесії особисто зачитав подання начальника відділу культури, давши зрозуміти, що питання узгоджено і «обговоренню» не підлягає. «Лиха доля» не оминула навіть центральну міську бібліотеку для дітей, яка функціонувала в місті з 1945 р. і досі жодній владі «не заважала». Навпаки до певного часу лише отримувала допомогу, адже реальні господарі міста усвідомлювали важливість діяльності такого закладу. Але хіба це аргументи для нового голови та його поплічників? І хіба його хвилює думка 600 бориславчан, які поставили свої підписи під зверненням на захист бібліотеки? Фірман не знайшов у своєму надто заклопотаному графіку навіть секунди, аби хоча б поверхово проглянути цей «крик душі» 600 своїх виборців. Навіщо вони йому тепер зі своїми думками і проблемами, коли на підході «аукціони» по вивільнених приміщеннях?

Чхати хотів Фірман і на питання дитячої безпеки. Адже новітні «оптимізатори», формуючи програму скорочення бібліотек, навіть не спромоглися зазирнути в нормативну документацію, яка суворо забороняє звозити фонд скорочених бібліотек в приміщення, яке Фірман підшукав. Бо це – грубо суперечить будівельним і протипожежним нормам! Виходить, сам голова санкціонує своїм розпорядженням плювати на закони України в догоду своїм захцянкам. А не дай Боже, сталось би щось, і хто потім відповідав за трагедії? Ясна річ, не той, хто санкціонує, бо в нього імунітет посади, а ті ж самі – бібліотекарі.

Фірман, вочевидь, настільки був переконаний в неперевершеності свого власного IQ, що не припустив навіть думки, що можуть знайтись люди, які вивідають, кому ж планується «віддати» вивільнені приміщення. А підкилимну боротьбу за них повели кілька банків (воно ж зрозуміло, для Фірмана це питання є актуальнішим, аніж освітній рівень дітлахів), а також планувалось одне з них віддати під… контору для новообраного депутата правлячої у місті партії. Не багато — не мало: чоловік трудився для мандата, щоби насамперед позбавити дітей освітнього закладу і влаштувати там свій офіс. Як не дивно, більшість інших обранців сприяють йому в цьому. Що й казати, справді народні.

Переконавшись, що стукати до обраних від народу марно, оскільки після обрання вони про народ забули, бориславчани звернулися із заявою до представників Партії захисників Вітчизни. Із перевіркою фактів на місті оперативно побував голова Львівської обласної організації ПЗВ Павло Барнацький. Саме його звіт і ліг в основу депутатського звернення голови ПЗВ, народного депутата України Юрія Кармазіна на ім’я Прем’єр-міністра, Генерального прокурора та міністра освіти і культури, молоді та спорту щодо перевірки фактів грубого порушення законів України «Про бібліотеки та бібліотечну справу», «Про культуру», Указу Президента України №6/2009 від 12 січня 2009 року та інших нормативно-правових актів з боку керівників Бориславської міськради.

Фантазії Фірмана

Вже 14 березня на позачерговій сесії Бориславської міськради цей запит озвучив особисто Фірман. Усвідомивши, що він явно переоцінив свій IQ, підготувавши «програму оптимізації дитячих мізків», голова спробував незграбно виправдатися, заявивши: «Ні про яке закриття бібліотек не йдеться, я закликаю всіх не фантазувати та не вводити в оману поважних народних депутатів, та всю спільноту». Таке враже, що тут його особисте IQ дало пробоїну, відключивши пам’ять, хто насправді ініціював і особисто із сесійної трибуни озвучував плани закриття бібліотек, скорочення бібліотекарів і вивільнення приміщень. Мудрі люди, які були присутні при цьому малопристойному для голови міста меседжі, звели все до його віку, з яким IQ природно починає підводити.

А наразі на ім’я голови ПЗВ Ю. Кармазіна та голови Львівської обласної організації ПЗВ П. Барнацького від вдячних заявників і працівників Бориславської міської централізованої бібліотечної системи надійшов лист-подяка:

«Депутату Верховної Ради України Кармазіну Ю. А.

Шановний Юрію Анатолійовичу!

Колектив працівників міської централізованої бібліотечної системи м. Борислава та користувачі наших бібліотек щиро вдячні Вам за сприяння у вирішенні проблеми перенесення дитячої бібліотеки в інші, непристосовані для бібліотечного обслуговування приміщення. На даний час це питання зняте з порядку денного.

Також ми щиро вдячні голові Львівської обласної організації Партії захисників Вітчизни Барнацькому П. С., голові Бориславської міської організації ПЗВ Когут С. П. та депутатам Бориславської міської ради від Партії захисників Вітчизни, оскільки завдяки їхньому особистому втручанню та особистими зусиллями було зібрано і надано необхідну Вам інформацію.

Переконані, що назва Вашої партії відповідає суті Вашої діяльності. Ви і Ваші однопартійці дійсно стоїте на захисті кожного громадянина і України загалом.

Переконані, що саме таких як Ви і Ваші однопартійці — Барнацький П. С., Когут С. П. та інші — повинно більше бути в законодавчих та виконавчих органах влади, оскільки Ви не на словах, а на ділі демонструєте захист інтересів виборців.

З вдячністю і повагою колектив працівників Бориславської міської централізованої бібліотечної системи.

Вдячні користувачі Бориславських бібліотек».

Так хто фантазує і «оптимізує» дитячі IQ, пане Фірман?

Р.S. Аналогічна ситуація склалася і в Трускавці. Місцеві «народні слуги» так само активно зацікавилися бібліотеками та дитячими закладами. Спочатку поспіхом перевели міський Будинок учнівської творчості на «периферію» — у ЗШО №3, а його приміщення використали за іншим призначенням. Потім висуванець від ХДС М. Хомич зажадав захопити приміщення бібліотеки на вул. Стебницькій, 74, нібито під об’єднання співвласників багатоквартирних будинків і для цього зробив відповідний депутатський запит. І хоч це суперечить закону, однак, очевидно, депутат вважає, що закони в Україні пишуться для дурнів. Як прокоментувала директор Трускавецької централізованої бібліотечної системи Наталія Марковецька, для повного задоволення потреб місцевих читачів місту потрібно мати 9 бібліотек. «Маємо лише чотири, — розповіла вона. — Видаливши одну ланку із цього мінімуму, бібліотечна система просто розвалиться».

Популярность: 59% [?]