Депутатський запит Голови ПЗВ щодо знищення бібліотечної системи Борислава (Львівська обл.)

Прем’єр – міністру України

Азарову М.Я.

Генеральному прокурору України Пшонці В.П.

Міністру освіти і культури молоді та спорту України

Табачнику Д.В.

Голові Бориславської міської ради Львівської області

Фірману В.Є.

Щодо організації перевірки фактів, наведених у  заяві більше 500 жителів м. Борислава стосовно грубого порушення керівниками Бориславської міської ради Львівської області Закону України «Про бібліотеки та бібліотечну справу», Закону України «Про культуру», Указу Президента України № 6/2009  від 12 січня 2009 року та інших чинних нормативно-правових актів, які регламентують діяльність та функціонування бібліотек в Україні, що спричинило незаконне закриття загальнодоступних бібліотек у м. Бориславі Львівської області,  вжиття відповідних заходів реагування із негайного припинення ліквідації  бібліотек

Д Е П У Т А Т С Ь К И Й   З А П И Т

в порядку статті 15 Закону України  „Про статус народного депутата

України„

Шановні Миколо Яновичу, Вікторе Павловичу, Дмитре Володимировичу, Володимире Євстахійовичу!

До мене, як до народного депутата України, звернулася директор Бориславської  міської централізованої бібліотечної системи (БМЦБС) Семенчук Л. та більше 500 жителів м. Борислава щодо перевірки фактів грубого порушення керівниками Бориславської міської    ради  Львівської   області    законів України «Про  бібліотеки  та  бібліотечну  справу»,  «Про  культуру»,  Указу Президента України  №  6/2009від 12  січня  2009 року та інших нормативно-правових актів, які регламентують діяльність та функціонування бібліотек в Україні, що мало наслідком  незаконне закриття загальнодоступних бібліотек у м. Бориславі Львівської області та  вжиття заходів із негайного припинення ліквідації вказаних бібліотек.

В заяві йдеться про те, що колектив (БМЦБС) та жителі м. Борислава вкрай обурені тими змінами, які проводить міська влада стосовно діяльності бібліотек міста.

Заявники вказують, що центральна бібліотечна система нараховує                     7 бібліотек, які бібліотечним обслуговуванням охоплюють всі мікрорайони міста. Це, зокрема, 4 бібліотеки для дорослих (2 з яких обслуговують і дітей), одна бібліотека для юнацтва і 2 бібліотеки для дітей. Влада поставила собі завдання залишити в місті лише дві бібліотеки і впевнено йде до досягнення цієї мети. Але це просто абсурдно, адже планується знищити дві дитячі бібліотеки, а їхні приміщення передати приватним структурам.

Заявники стверджують, що міську бібліотеку для дітей, яка має статус центральної дитячої бібліотеки міста, «переносять» на 4-й поверх (вище другого поверху не можна!) міського Палацу культури — в приміщення, площа якого менша більш як вдвічі, що суперечить будівельним нормативам та протипожежним вимогам. Однак, ці аргументи не вплинули на рішення влади, як і зібрані мешканцями міста підписи на захист дитячої бібліотеки. Активні читачі бібліотеки направили міському голові звернення, додавши 590 підписів (багато з яких захищають інтереси двох, трьох, а то й чотирьох користувачів).  Збір підписів на захист міської бібліотеки для дітей продовжується. Очевидно, розуміючи, що їхні дії незаконні, влада не надала жодної відповіді з приводу цього питання, але в той же час чинить шалений тиск на керівництво міського відділу культури та адміністрацію БМЦБС.

Заявники передбачають, що наступною дією влади буде злиття бібліотеки-філії для дітей з юнацькою бібліотекою з метою вивільнення приміщення першого поверху двоповерхової будівлі, де, очевидно, буде відкрито представництво одного з банків.

На доручення міського голови від 19.01.11р. № 5 «Про підготовку програми оптимізації бібліотечної системи» керівниками БМЦБС було запропоновано закриття двох інших бібліотек — філій, яке хоч і буде болісним для бібліотечного обслуговування користувачів міста (а їх майже 15 тисяч), але й доцільнішим. Оскільки в одній ситуації — бібліотеки розміщені поруч, тому й пропонується їх злиття, а в другій — найменша кількість користувачів, які дана філія обслуговує. Відповідно йде механічне злиття бібліотечних фондів цих філій та працевлаштування працівників. Та, на жаль,  пропозиції БМЦБС відхилені. Влада мотивує це тим, що таким чином відбудеться скорочення робочих місць. Все це неправда  оскільки робочі місця залишаються, але таким чином посадові особи Бориславської міської ради не отримають ті приміщення, в яких намітили відкрити банки.

Заявники обурені тим, що зараз негайно потрібно звільнити приміщення міської бібліотеки для дітей, яке знаходиться в самому центрі міста, зняти з балансу, і, як вони стверджують, влада хоче  облаштувати нотаріальну контору для свого однопартійця із  «Фронту змін». Це ж важливіше, ніж інтереси чотирьох працівників та 1800 користувачів — дітей! А при бібліотеці ще й працює майже 30 років клуб «Казкарі», є кімната для перегляду діафільмів. В приміщенні, куди «запроторюють» бібліотеку, немає можливості зробити навіть читальний зал, без якого не може бути бібліотека, а якщо й облаштувати читальний зал — то половину літератури необхідно списати, бо немає місця для її розташування, а про повноцінну роботу клубу (зокрема, покази лялькових вистав) годі і думати.

Влада дезінформує населення міста, що витрачає в місяць на утримання бібліотеки 20 тисяч гривень, але це неправдива інформація, оскільки середньомісячні затрати за 2010р. — 12 359грн. 09 коп. Та це робиться з тією метою, щоб налаштувати населення проти бібліотек: мовляв, туди ніхто не ходить, бо всі мають вдома інтернет, а бібліотека «проїдає»  багато державних грошей. Але , коли бібліотеку переселять в приміщення Палацу культури, не скорочуючи працівників, про яку економію взагалі йде мова?

Це справжнє окозамилювання та прикриття своїх споживацьких інтересів. Ні в минулі роки, ні в поточному році не було передбачено придбання літератури, періодичних видань, комп'ютера, тому надалі буде фінансування лише захищених статей бюджету — заробітна плата та енергоносії.

Особливо звертаю увагу Бориславської міської ради на недопустимість скорочення бібліотечної системи. Не хочеться проводити аналогію, але якщо ми в одному із самих західних міст України починаємо закривати освітянські центри, то що  ми можемо вимагати від нашого північного сусіда, який так по варварському знищує все українське?

Ваші доводи, що це, нібито, робиться з метою централізації не витримують жодної критики. Уявіть собі, хто поїде в бібліотеку з одного кінця міста в інший. Це при тому, що в місті немає комунального транспорту.

Хочу нагадати Вам, що в дев’яностих роках минулого століття аналогічна ситуація відбулася з дитячими садочками, коли був демографічний спад в Україні. Їх закривали  і здавали в оренду сотнями. Сьогодні, щоб оформити дитину в садок, треба відстояти в черзі рік-два.

Невже Ви не вірите в те, що українська нація буде відроджуватись? Куди тоді підуть наші діти за знаннями. В пивні бари, забігайлівки тощо. То це для того бориславчани віддали за Вас свої голоси на місцевих виборах? А може ніхто Вас і не обирав, а так як в більшості регіонів вибори були підтасовані?

На підставі вищенаведеного,  керуючись ст.15 Закону України „Про статус народного депутата України ”, —

П Р О Ш У:

I. Прем’єр – міністра України , Міністра освіти і культури молоді та спорту України:

— організувати перевірку фактів грубого порушення законів України «Про бібліотеки та бібліотечну справу», «Про культуру», Указу Президента України №6/2009  від 12 січня 2009 року та інших нормативно – правових актів, що регламентують діяльність та функціонування бібліотек в Україні керівниками Бориславської міської ради Львівської області, що виразилось в незаконному закритті загально доступних бібліотек у м. Бориславі Львівської області та  вжити заходів із негайного припинення ліквідації вказаних бібліотек.

II. Генерального прокурора України:

— доручити прокурору Львівської області  провести перевірку фактів грубого порушення законів України «Про бібліотеки та бібліотечну справу», «Про культуру», Указу Президента України №6/2009  від 12 січня 2009 року та інших нормативно – правових актів, що регламентують діяльність та функціонування бібліотек в Україні керівниками Бориславської міської ради Львівської області, що виразилось в незаконному закритті загальнодоступних бібліотек у м. Бориславі Львівської області, внести протест на незаконні рішення Бориславської міської ради та  вжити заходів із негайного припинення ліквідації вказаних бібліотек.

III. Бориславського міського голову:

— відмінити рішення про закриття загальнодоступних громадських бібліотек та вжити заходів із забезпечення права бориславчан, особливо дітей, на вільний доступ до бібліотечного фонду;

— передбачити в міському бюджеті кошти для оновлення бібліотечного фонду.

За результатами проведених перевірок терміново вжити відповідних заходів реагування та притягнути винних осіб до встановленої чинним законодавством відповідальності.

Про результати перевірки та вжиті заходи повідомити мене та заявників у встановлений законом строк.

Додаток: матеріали на __  аркушах.

З повагою, Юрій  КАРМАЗІН


Популярность: 19% [?]