ВИБОРИ МЕРА – 2006 РІК , ЯК ЦЕ ВІДБУВАЛОСЬ

Інтерв`ю з головою Житомирської міської організації Партії захисників Вітчизни  Анатолієм Васильовичем Репіковим

Анатолій Васильович, хоча пройшло практично 4 роки після виборів міського голови, які відбулись у 2006 році, хотілось би дізнатись про весь перебіг подій, яскраві моменти бо це буде корисним для оцінки та практики на майбутніх виборах, які пройдуть 31 жовтня 2010 року.

-       У 2006 році я був залучений як фахівець з усіх юридичних питань для обслуговування Житомирської Міської Територіальної Виборчої Комісії, яка працювала у складі 15 осіб, при чому кожен член комісії був представлений від окремої партії і після прийняття рішення цієї комісії, до речі всі 15 членів проголосували одноголосно за те, щоб я був залучений до роботи. Почалась конкретна робота в цій ТВК.

-       А яким чином формувалась сама ТВК?

— Хочу наголосити, що більшість членів ТВК відмінно справлялись зі своїми обов`язками,  доки комісія не оголосила повторні вибори, які були призначені на 2 липня 2006 року.

А що ж відбулось. Після проведення виборів почали звозити з дільничних комісій протоколи та мішки з бюлетенями до нашої територіальної виборчої комісії. При прийомі з деяких ДВК дані зазначені у протоколах відрізнялись з тими протоколами (даними), які отримали офіційні спостерігачі в день підрахунку голосів.

Після того, як було виявлено, що це має масовий та систематичний характер ТВК прийняла рішення про перерахунок бюлетенів по деяким з ДВК і виявилось, що дані не співпадають з тими цифрами, які зазначені при кінцевому підрахунку в офіційних протоколах.

-       І наскільки ж суттєвими були такі відмінності?

— Настільки, що  стали приводом для скликання засідання ТВК і прийняття рішення про перерахунок всіх результатів по ДВК.

 — Як відомо, така процедура досить складна, тому як вона відбувалась насправді?

— З кожної ДВК привозили мішки з бюлетенями, від цієї ДВК повинні були бути , як мінімум 2 особи , які повинні були знаходитись при підрахунку, крім цього були присутні члени самої територіальної комісії та довірені особи від кандидатів на посаду міського голови.

Сама процедура проводилась таким чином, відкривали мішок з бюлетенями , їх клали на стіл і вели перерахунок, після чого звірялись дані , які були занесені в протокол та складався вже новий протокол з новими даними після перерахунку, ці результати завірялись головою ТВК, секретарем та іншими відповідальними особами.

-       І скільки виборчих дільниць на той час було у Житомирі?

-       Якщо не помиляюсь, 123 дільниці.

-       Тобто, Ви хочете сказати, що територіальна комісія провела підрахунок по всіх 123-х дільницях? Це ж такий обсяг роботи!

— Дійсно, Ви правильно зауважили, що це дуже великий обсяг роботи, так як перерахунок по одній дільниці тривав приблизно 1 годину.

По факту було перевірено результати по 45 дільницях і аналізуючи їх дані ТВК прийняла рішення про те, що вибори міського голови хоча і відбулись , але пройшли зі значними порушеннями , а саме результати волевиявлення громадян , які були зафіксовані в день голосування 31 березня 2006 року суттєво відрізняються від тих результатів, а саме після перерахунку територіальною комісією, і ці результати настільки різняться, що не можливо встановити , хто ж насправді став переможцем –міським головою.

 — Скажіть, хто лідирував на тих перегонах, або назвіть першу четвірку.

— Результати, які були отримані саме 31 березня 2006 року показали, що нібито на першому місці Шелудченко В.Т., на другому Буравков Г.А., на третьому Развадовський В.Й., на четвертому Рижук С.М., але після проведення перерахунку територіальною комісією було виявлено фальсифікацію по результатам виборів , як приклад по бюлетеням складала більш ніж 5500 тис голосів.

Враховуючи те, що між цими кандидатами була різниця приблизно від 1 тис до 2500 голосів , то арифметика дуже проста , якщо будь-кому з цієї четвірки добавити цих 5500 тис голосів , то цей кандидат і став би переможцем.

-       Якщо відверто, хто, на Вашу думку  міг на той момент стати переможцем?

-      

-       Знаєте, якщо я скажу,  що я не можу на це питання відповісти, це буде неправильно, так як є результати , тобто фіксація голосів за того чи іншого кандидата, але немає юридичного факту затвердження цього результату. Але не зважаючи на це я зроблю припущення, що однозначно перше місце не зайняла Шелудченко В.Т., бо вона особисто була против перерахунку всіх результатів , як і її команда (оранжевих), а найвищі шанси були у Развадовського В.Й., та  Рижука С.М., але це мої особисті припущення.

 —  Чи був хтось з четвірки кандидатів проти перерахунку голосів? І чому?

Спочатку нібито все йшло нормально, в приміщення міськради приїздили представники з дільничних виборчих комісій і комісійно цей перерахунок проводився.

Але приблизно після перерахунку 23 – 25 дільниць представники від оранжевих почали діяти у сумнівний спосіб і практично перешкоджали нормальній роботі ТВК.

А яким саме чином. Вони зустрічали членів від дільничних комісій , які прибули до міськради , щоб робити перерахунок ,  тобто біля входу , як з центрального або з входу зі двору і казали їм такі речі. Не йдіть до ТВК , якщо по вашій дільниці буде зроблений перерахунок і результати не співпадуть, буде кримінальна відповідальність.

І як по Вашому це діяло, не то слово уявіть собі, що комісія робить перерахунок по дільниці 34 і вже його закінчує, а секретар виходить в коридор і питає 17 дільниця є , лунає відповідь є, секретар запитує, хто явився, відповідь голова ДВК та секретар, добре, через п`ять хвилин зайдете для перерахунку по вашій дільниці. Проходить п`ять хвилин секретар виходить в коридор і просить зайти для перерахунку представників ДВК із 17 дільниці, а їх вже здуло з приміщення, немає ні в приміщенні міськради , ні з вулиці де центральний вхід ні у дворі, телефони також не відповідають.

 — Але ж інші представники з ДВК приїздили.

— Так, але хочу зазначити, що мабуть не йшли умисно на перерахунок ті голови дільниць та їх члени, на яких було більш всього скарг по фальсифікації виборчого процесу, тому звісно, як в тому прислів`ї «на ворі і шапка горить».

-       Ви сказали , що всього перерахували результати по 45 дільницям.

-       Так по 45,  після чого подали скаргу до суду, а після розгляду в суді апеляційної інстанції, останній заборонив проводити перерахунок.

 — Можливо це цілком логічно, якщо по 45 дільницям виявлено стільки відмінних результатів, в тому числі як Ви кажете цих 5500 тис. бюлетенів, навіщо робити зайву роботу, проводіть повторні вибори, так як комісія і прийняла відповідне рішення.

— Спочатку і я так думав, що дійсно навіщо робити таку рутинну роботу, ми ж прийняли рішення про повторні вибори на 2 липня і треба готовитись до їх проведення, це мається на увазі тільки по виборах міського голови. Але потім я зрозумів, що хтось , а це не важко здогадатись не хотів , щоб перерахували результати по всіх 123 дільницях.

 — А чому?

— Тому, що якщо ми знайшли 5500 тис . бюлетенів по 45 дільницях, то мабуть при підрахунку по всіх 124 дільницях їх було більше 20 000.

До речі саме така цифра озвучувалась різними представниками від різних політичних сил, що їм відомо, що буде зроблений вброс бюлетенів по всім 123 дільницям в кількості 20 000 бюлетенів.

-       Переконливо. Та як далі розвивались події?

-      

-        На повторні вибори зареєструвалась 21 особа, у тому числі і Віра Шелудченко.

Вибори були призначені на 02 липня. Не повірите, В. Шелудченко особисто в останній день реєстрації 21 травня здала документи на реєстрацію про участь у повторному турі і отримала відповідне посвідчення кандидата на пост міського голови 26 травня і це точно, так як саме 26 травня у мене день народження.

Але це все є нонсенсом в тому аспекті, що зареєструвавшись на повторні вибори Віра Тимофіївна вже засідала на другому поверсі в кабінеті і вважала себе обраним міським головою, хоча протилежної думки на той момент була ТВК.

 — Так як же так , вона ж дала згоду балатуватись на поторних виборах на 2 липня і ТВК її зареєструвала, це ж і є підтвердженням того, що вибори міського голови хоч і відбулись 31 березня 2006 року, але ж міський голова не обраний.

—  Багато людей так думали, але тільки не команда В.Т., і вона сама .

Почався реальний тиск на членів територіальної комісії, я вже констатував, що в комісію прийшли люди кожен від конкретної політичної структури, почались перемо вини з лідерами цих партій, які почали після оголошення вже результатів виборів, тобто вже після їх оприлюднення почали відкликати своїх членів з територіальної комісії.

 — А навіщо це було робити. Якщо ці люди добре відпрацювали в комісії, я маю на увазі провели чітко і добросовісно весь виборчий процес. Навіщо їх було міняти на інших?

— Тож то і воно  «они стали неугодны»,  тому що дійсно робили добросовісно свою справу, я маю на увазі оголосили дійсні результати виборів, але ці результати когось не влаштовували.

— Так що відбулось?

— Було замінено 3 – х членів територіальної виборчої комісії, на 3 – х нових, які практично разом у змові з 5 іншими членами. Саме 5 + 3 голоси були потрібні для того, щоб змінити результати виборів.

І саме ці люди скасували постанову про перевибори на 2 липня і в нас без повторних виборів опинився вже новообраний міський голова.  На повторні вибори, які були призначені на 2 липня зареєструвались окрім В. Шелудченко ще 20 осіб, і їм це не було до вподоби. Почалась судова тяганина, оскарження результатів виборів по ДВК, і до речі на 14 дільницях рішенням ТВК та судів вибори були визнані недійсними, та інші рішення.

Хочу відверто наголосити, що практично і реально тільки один кандидат на посаду міського голови до останнього  судився .

 — А хто це?

— Це Віктор Йосипович Развадовський, він особисто та його команда пройшли всі інстанції, але, на жаль, так і не змогли добитись справедливості.

 — Наскільки відомо, Ви особисто подали позов щодо незаконної зміни 3-х членів ТВК.

— Так я особисто подав разом із членом ТВК Миколою Олійником, і, на сьогоднішній день остаточне рішення очікується на рівні касаційної інстанції.

 — А чому ж стільки часу розглядається спір?

— Тому що предмет спору стосується сесії міської ради, де і була зроблена заміна 3-х членів ТВК і такий спір вирішується більш тривалий строк. Але й тут не обійшлось без несподіванок. Досліджуючи стенограму сесії (її оригінал), який у мене на руках, виявляється, що одного із 3-х членів ТВК взагалі не замінили. І це підтверджує лише той факт, що 5 + 2 членів ТВК = 7 голосів, а необхідна кількість голосів, яка необхідна була для прийняття рішення про обрання міського голови при форумі в 10 осіб, повинна становити не менш  як вісім, що практично не відбулось.

Антон Боровський

Популярность: 54% [?]