Українцям бракує швейцарського досвіду?

Корисний досвід для України.

Швейцарія давно зрозуміла, що суцільно вирубуючи ліс отримує людські жертви та значні збитки для економіки. Українські ж політики стоять на своєму: їх повені не лякають. На сьогодні ця країна має цілком збережені лісові ландшафти, без облисілих еродованих гірських схилів, та й зменшився вплив природних катаклізмів.

Народний депутат, Голова Партії захисників Вітчизни, віце-прем’єр-міністр опозиційного уряду Юрій Кармазін звернувся до Віктора Януковича з проханням сприяти розгляду законопроекту та визначити як невідкладний проект Закону «Про мораторій на проведення суцільних рубок та вивезення за кордон деревини та пиломатеріалів». Даний законопроект було внесено народним депутатом до ВРУ ще в серпні 2008 року.

Так, у зверненні йдеться, що природа уже багато разів нагадувала нам про необхідність бережного відношення до збереження лісних багатств. Абсолютно зрозуміло, що екологічна катастрофа в Закарпатській області 1998, 2001, 2008, 2010 році сформувалась в результаті значних опадів. При цьому їх сила та руйнівна дія різко збільшилась саме через вирубку лісу у водоохоронних зонах, на схилах, повздовж річок. Це неодноразово наголошується вченими. Повінь дуже чутлива до зменшення лісів, активних акумуляторів вологи, адже листяний покрив затримує половину опадів.

Також Ю.Кармазін зазначає, що «у швейцарців свого часу були катастрофічні повені, але там зуміли зробити правильні висновки. Зрозумівши причину лиха, керівництво цієї країни вже тоді відмовилось від суцільних рубок у горах».

Річ у тому, що в Швейцарії рубки ведуться в межах природного приросту, тільки вибіркові або котлованні і малі за площею, із застосуванням повітряно-трелювальних установок. Деревина заготовлюється лише взимку. При цьому гірська Швейцарія за площею 41,3 тис.кв. км щороку заготовляє 7 млн. кубометрів деревини, тоді як Українські Карпати за площею 37 тис. кв. км. заготовляють усього 2,2 млн. кубометрів.

В Україні заготовляють значно менше деревини, але завдають шкоди природі у десятки разів більше. Йдеться про те, що ліс в основному рубають в безсніжну пору року і проводять суцільну вирубку, до того ж, із застосуванням гусеничної техніки. Так, лісистість в гірських районах Карпат за два останні століття знизилась на 46,5 %.

Депутат наголошує, що на превеликий жаль, керівництво країни і раніше, і сьогодні по-справжньому не дбає про задовільний стан лісів. Очевидно, що знищення лісів вздовж берегів річок, постійне нехтування полезахисними лісопосадками, зневажливе ставлення виконавчої влади в центрі і на місцях до рекомендацій лісознавців, гідрологів і меліораторів призвели до жахливих наслідків.

Ю.Кармазін пропонує ввести мораторій на проведення рубок головного користування і вивезення деревини за кордон строком на 10 років з метою збереження корисних властивостей лісів та забезпечення запобігання проявам згубних наслідків природних явищ в Україні. Саме таке рішення вчасно було прийнято в Швейцарії та в ряді інших країн. «Польща, Словаччина і Румунія вже дали собі відповідь щодо цієї небезпеки і припинили промислову вирубку лісу в Татрах і Карпатах, – додає депутат. – Якщо найближчим часом не припинити злочинну вирубку лісів, то Україна опиниться на межі екологічної катастрофи».

Прес-служба Партії захисників Вітчизни

Популярность: 54% [?]