ЗАЯВА Партії захисників Вітчизни щодо подій, пов’язаних з утисками свободи слова та демократії в Україні

Останнім часом велике обурення громадськості в Україні викликають факти широкомасштабного знищення гарантованої Конституцією свободи слова. Широкий резонанс викликали повідомлення колективів телекомпаній «1+1» та СТБ про цензуру, а також колективів ТВІ та «5 каналу».

Крім того, із зміною політичної обстановки  в державі  судова гілка влади поступово перетворюється у підконтрольну виконавчій владі. Тобто повністю руйнуєтсья система стримувань і противаг та порушуються основоположні конституційні принципи поділу влади на законодавчу, виконавчу та судову  ( ч. 1 ст. 6 Конституції України).

Так, із  звернень журналістів  громадськості стали  відомі факти  спроб знищення владою  телерадіокомпаній  «5 канал»  та «ТВІ» з метою обмежити доступ громадян до об’єктивної інформації та до свободи слова,  що суттєво обмежує права громадян на достовірну, всесторонню та об’єктивну інформацію і становить загрозу національній безпеці України в інформаційній сфері.

07 червня 2010 року на офіційному сайті «5 каналу» опублікований відкритий лист його півтисячного колективу, адресований Вам, в якому, як гаранта Конституції, журналісти просять не допустити знищення Першого інформаційного каналу.

В листі заявники зазначають про те, що у зв’язку із безпрецедентною ситуацією, яка склалася довкола судового процесу, учасником якого вимушено опинився «5 канал», півтисячний колектив  потребує негайного  втручання Президента, його особистого захисту від незаконних дій окремих посадових осіб органів державної влади.

Заявники стверджують, що скасування судом рішення конкурсу на виділення частот Національною Радою з питань телебачення та радіомовлення від 27 січня 2010 року, з подальшою втратою ліцензії телеканалу вчинено за безпосереднього втручання та тиску на суд окремих  високопосадовців держави  з корисливих мотивів з метою знищення  загально-інформаційного каналу.

В листі також йдеться про те,  що внаслідок переслідування власних інтересів державним чиновником, 500  працівників «5 каналу» опиняться під загрозою втрати роботи, а Україна в черговий раз підтвердить статус країни, в якій згортається свобода слова.

Ознайомившись з текстом листа півтисячного колективу «5 каналу», оцінивши та проаналізувавши факти, наведені в засобах масової інформації з вищезазначених обставин, Партія захисників Вітчизни  приходить до висновку, що знищення телерадіокомпаній  є серйозною загрозою для свободи слова в Україні, що тягне за собою  обмеження  доступу громадян до об’єктивної інформації та до свободи слова,  під якими б мотивами вони не подавались.

Інформаційна безпека суспільства та його громадян — це можливість безперешкодної  реалізації суспільством та окремими його членами своїх конституційних прав, пов’язаних з можливістю вільного одержання, створення й поширення інформації, а також ступінь їх захисту від деструктивного інформаційного впливу. Необхідний рівень інформаційної безпеки забезпечується сукупністю політичних, економічних, організаційних заходів, спрямованих на попередження, виявлення й нейтралізації тих обставин, факторів і дій, які можуть завдати збитків чи зашкодити реалізації інформаційних прав, потреб та інтересів  країни та її громадян.

Право громадян на свободу слова, вільне вираження поглядів та отримання інформації гарантується  ч. 1 ст. 17, 34 Конституції України, ч. 1  ст. 9 Закону України «Про інформацію», п. 8 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про основи національної безпеки України»,  ст. 19  Загальної декларації прав людини, ст. 10 Конвенції про захист прав і свобод людини, законами  України  «Про телебачення і радіомовлення», «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення», «Про інформаційні агентства», «Про рекламу», «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про науково-технічну інформацію».

Як зазначено в листі колективу телеканалу, суб’єкти владних повноважень намагаються обмежити діяльність телерадіокомпанії шляхом тиску на суд, що не допускається та забороняється  ч.1, 2 ст. 126 Конституцією України,  ст. 3 Закону України «Про статус суддів» та                     ч. 1,2,3,4 ст. 14,  ч.1 ст. 15 Закону України «Про судоустрій» та тягне за собою відповідальність, встановлену законом, в тому числі кримінальну.

Такі дії вказаних осіб є обмеженням конституційних прав громадян на отримання об’єктивної інформації та порушенням права на свободу слова, що  відповідно до ч. 1 ст. 21 Конституції України є неприпустимим в правовому суспільстві.

З приходом нової влади в Україні швидкими темпами йде зрощення влади і бізнесу, що суперечить ст. 7 Закону України «Про основи національної безпеки України» та становить загрозу національній безпеці України.

Фактично, більшість керівників Уряду є мільярдерами і мультимільйонерами, а Голова СБУ — мільярдером і власником ряду телеканалів.

Призначення Голови СБУ членом Вищої  Ради юстиції є безпрецедентним  та  суперечить міжнародним стандартам.

Партія захисників Вітчизни звертає увагу Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем’єр-міністра України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та Генерального прокурора України, що світова спільнота стурбована згортанням свободи слова в Україні і, за її темпами, ми займаємо одне із провідних  місць у світі.

У зв’язку з цим  вимагаємо вжити негайних заходів із припинення протиправних дій окремих високопосадовців щодо утисків свободи слова та демократії в Україні та захистити конституційні права громадян.

Популярность: 52% [?]