Голова Партії захисників Вітчизни Юрій Кармазін: «Ми повинні навчити нинішню владу шанувати закон»

Свіжі новини з табору демократичної опозиції, яка об’єдналася навколо Юлії Тимошенко, надходять буквально щодня. Відповідно до європейської моделі, уже сформовано опозиційний уряд, в якому віце-прем’єром став Голова Партії захисників Вітчизни Юрій Кармазін. Чим саме займатиметься виконавчий орган об’єднаної демократичної опозиції? Про це народний депутат і лідер ПЗВ Ю.Кармазін розповів нашій газеті.

Юрію Анатолійовичу, які завдання бачить перед собою опозиційний уряд?

Насамперед, хочу сказати, що створення опозиційного уряду було правильним і виваженим кроком, який відповідає традиціям демократичного суспільства. До влади прийшли сили, які уособлюють у собі радянський погляд на економіку, ігнорування законів, бажання привласнити державне, нетерпимість до критики, заохочення корупційних зв’язків.
Уже перші кроки цієї влади переконали нас, що вона діє без огляду на громадські інтереси. Як на мене, це досить ризикований курс, враховуючи, що нинішня влада не отримала домінуючої підтримки на виборах, і, щонайменше, половина України налаштована проти нинішнього президента та уряду. Якщо так піде і далі, то незабаром влада втратить симпатії і решти громадян.

Повертаючись до запитання, скажу, що ми бачимо роботу опозиційного уряду як таку, що допоможе владі зрозуміти свою підконтрольність суспільству. Насамперед, ми вноситимемо зміни до законодавства, контролюватимемо дії уряду.

Досвід у нас є – ще з часів, коли ми боролися з Кучмою. Адже він може розказати, наскільки це ускладнювало його життя і зв’язувало по руках і ногах.

Тобто ця робота матиме чимало спільного з парламентською діяльністю?

Звісно. Тим паче, що зараз створене опозиційне об’єднання за участі партій, представлених у парламенті. В нас є не тільки досвід, але й важелі впливу — через сесійний зал, через прийняття законів. У цьому плані мені дивно спостерігати за спробами інших політиків створювати якісь «тіньові уряди». Для чого? Щоб просто називатися «міністрами»? Як ви будете реально впливати?

Ми всі бачили, як під президентські вибори розплодилася маса свіжоспечених політичних сил. Кожен з лідерів придбав собі якусь партію. Але поки вони не представлені в парламенті, вони не представляють загрози для нинішнього режиму.

Які важелі впливу на владу має об’єднана опозиція?

За ці важелі ще тільки розгортається боротьба. Що зараз відбувається? В одних руках опинилися і суд, і міліція, і прокуратура, і СБУ, і фінансова розвідка, і податкова. Тобто влада сама собі придумує завдання, сама їх виконує або не виконує, сама себе контролює і сама себе винагороджує.

Рахункова палата – у них, уповноважений з прав людини – теж їхній. Фактично, опозиція позбавлена контрольних функцій. Парламентський комітет з питань правосуддя очолює «регіонал», комітет з боротьби з організованою злочинністю – комуніст, бюджетний комітет – литвинівець. Це все захопила владна коаліція, і вона не зацікавлена у перерозподілі комітетів.

Ми пропонували прийняти закон про опозицію, за яким опозиція мала б доступ до офіційних документів уряду, до контролю над владою. Але поки що справа не зрушила з місця.

Тим не менше, я вірю, що в демократичному суспільстві, яке ми всі будуємо, не може бути такого тотального захоплення однією силою усіх гілок влади, як це відбувається зараз. Відсутність контролю влади з боку опозиції призведе до корупції та занепаду країни.

Які перші кроки влади ви оцінюєте критично?

Уряд зараз масово звільняє людей. Викликають і примушують писати заяви про звільнення за власним бажанням. Як таке може бути?! Є ж трудове законодавство… Обов’язково піти з посади змушені лише міністри! А так же не можна, це ж державний переворот.

Я цими днями спілкувався з Кримом. Голову Верховної Ради Криму, прем’єр-міністра, заступника голови ВР примусили піти у відставку. Янукович особисто дав вказівку їх усунути, бо він вважає, що вони занадто слабко його підтримали. Зараз іде розплата за вибори. Янукович повертає всі одіозні постаті у владу. Це вже не реванш, а суперреванш!

У Януковича тепер діє тільки одна логіка – логіка реваншу. Найцинічнішого реваншу. Ми так не чинили у 2005-му щодо нього.

Більше того, коли постала загроза його життю у 2004 році, я вийшов і сказав про це з парламентської трибуни. Я його попередив. Він був моїм опонентом, але його знищення я не хотів. Ми робили по-християнськи, а Янукович вчиняє по-варварськи. Але в нього нічого не вийде: вони тиснуть на нас дедалі сильніше, а ми все одно розправляємо плечі.

Чи відчуває опозиція підтримку з боку суспільства?

Мені здається, суспільство ще не до кінця усвідомило, що сталося. Воно ще спокійно терпить, не вірячи, що така влада протримається довго.

Вони зробили найбільший Кабмін у Європі – 29 чоловік. Такого ніде немає. Ніби Україна – це найбагатша країна Європи, щоб годувати 29 апаратів!

Маємо відомості, що зараз відновлюється цензура, яка була за часів Кучми. Наприклад, наш мітинг біля пам’ятника Шевченка у день народження Кобзаря телеканали не показували. Хоч захід був масовим і мав великий резонанс у суспільстві.

Я очікую, що громадяни дадуть відсіч нахабним політикам з нинішньої влади. Суспільний спротив може бути такий, що Янукович навіть собі не уявляє.

Він уже побачив, яке роздратування в людей викликають його поїздки кортежем. Мало того, що привласнив собі 140 гектарів «Межигір’я», він ще й створює щоденні проблеми тисячам людей, змушуючи їх стояти у заторах, поки президент їде з того «Межигір’я» на Банкову.

Він заважає людям нормально жити, неможливо ж на роботу добратися вчасно! Це ж анекдот, що вся країна спостерігає, як президент їде на десяту годину в свій кабінет. Або перекривають рух, коли Азаров у театр їде… Теж анекдот. Хай мопеди собі куплять!

Як перший заступник голови парламентського Комітету з питань правосуддя і Голова Партії захисників Вітчизни, Ви часто зустрічаєтеся з представниками правоохоронних органів, військовими. Які настрої панують серед них?

Той факт, що сьогодні кримінал бере контроль, зокрема й над призначенням у силових відомствах, обурює представників органів внутрішніх справ, СБУ, військової розвідки.

А подивіться на кадровий підбір у прокуратурі та міліції! У владу йдуть одні донецькі. Уже оголосили, що генерал-полковника Петра Коляду знімають і міняють на донецького. Та в Донецьку ніколи не вміли розслідувати злочини, там найбільша їх нерозкритість! Звідки ж там професіонали?

Але принцип насаджувати непрофесіоналів, аби тільки були «свої», розповсюджений Януковичем та його командою не тільки на сферу правоохоронну. Те саме стосується і призначень на місцях, рішень в економіці.

От, наприклад, вони донедавна казали, що знають, як реанімувати економіку. Мовляв, дайте нам владу, а ми зробимо всіх багатими. Отримали владу. І що? Сьогодні говорять лише про запозичення! Ось Тимошенко не можна було брати кредити, а Азарову з Януковичем – можна. Вони розказували, що в них є програма. І де та програма? Янукович місяць на посаді, і не зроблено нічого, крім чотирьох бездарних указів.

Нинішня влада наступає на власні граблі, і скоро тими ж граблями отримає по голові. Замість того, щоб усе чинити по закону, вона переписує їх, вона ними нехтує. Але не розуміє, що сама скоро стане жертвою правового нігілізму і хаосу в країні.

Не всім депутатам від демократичних сил сподобалася ідея іти в опозицію після президентських виборів. Деякі з них швиденько перебігли до Януковича. Наскільки монолітною є нинішня опозиція?

Можу навести тут аналогію. Будь-якому напою треба вистоятися. Будь-яка вода має якийсь осад. І той осад випав, а десь щось спливло, і воно сьогодні там, де воно не тоне і створює коаліцію.

Я  сподіваюся, що чиста кришталева вода – разом з нами, і вона збереться у великий потік, який змете все те нечесне. І хай Господь дасть їй сили і мудрості.

Розкажіть про плани опозиції заблокувати присягу нових депутатів у парламенті.

Справа у тому, що з правової точки зору коаліції Партії регіонів, комуністів і блоку Литвина не існує на даний момент. Закон про регламент вимагає наявності підписів депутатів під угодою про коаліцію. Частина депутатів, яка підписала таку угоду, пішла у виконавчу владу і склала свої повноваження. Тож тепер немає документа, який би підтверджував наявність коаліції. Уже нонсенс.

На 30 березня заплановано, що нові депутати Партії регіонів складуть присягу. Але чи дамо ми їм це зробити? Справа в тому, що колись має бути поставлена крапка у нескінченному потоці незаконних дій влади, до яких вона постійно вдається. Ось і зараз, фактично поламано закон і всі процедури, щоб якнайшвидше привести до присяги своїх наступників. Ми маємо діяти адекватно і нарешті навчити владу шанувати закон.

Світлана Короленко

Популярность: 38% [?]